/MuratzadeKonagi   |   #MuratzadeKonagi

Konak Sohbetleri

MURAT BEY İLE KALE’YE RUH GELDİ

Yeni restore edilerek açılan Tarihi Murat Bey Konağı gibi mekanlar da benim için ayrı bir güzellik. Zira bu sayede kendimi bir anda çocukluğumun Ankara’sında hissedebiliyorum.

Ankara Kalesi’nin yeni yatırımlarından Murat Bey Konağı’nda düzenlediğimiz sohbetlerin bu ay ki konuğu Elektrik Malzemeleri Satıcıları ve İş Adamları Derneği (EMSİAD) Başkanı ve Philips İç Anadolu Bölge Müdürü Ahmet Soylu. Tarihi Ankara Kalesi içindeki ünlü Murat Bey Konağı’nda ağırladığımız Soylu kelimenin tam anlamıyla bir Ankara aşığı. Başkente yerleştiği 2000’li yıllardan beri Kale’ye sık sık gittiğini belirten Ahmet Soylu, bölgenin restorasyonu ile Kale’nin sıklıkla işittiği o eski ışıltılı günlerine döndüğünü belirtiyor. Yeni açılan Murat Bey Konağı ile Kale’nin turizm cazibesi yakaladığını da sözlerine ekleyen Soylu, tüm başkentlileri Kale’ye çağırıyor.

Philips İç Anadolu Bölge Müdürü ve EMSİAD Başkanı Ahmet Soylu kentin en saygn yayınlarından Ankara Life dergisine konuştu. Ankara ve Kale hakkındaki düşüncelerini aktaran ünlü profesyonel, başkentin yeni restorasyonları ile turizmde parladığını sözlerine ekledi. Soylu’nun yanıtları şöyle;Ankara sizin için ne ifade ediyor?
Başkentimiz Ankara, her şeyden önce bir milletin uyanışının ve varoluşunun simgesi. Her ne kadar olmasam da ve başkentimi 2000’li yıllarda keşfetsem de bu kent benim evim. Hayatımı, ailemi ve geleceğimi inşa ettiğim kocaman bir ev Ankara.

2000’lerin Ankara’sı ile 2015 Ankara’sı arasında ne gibi farklar var?
2000’lerin Ankara’sı tabiî ki bugünkü kadar büyük ve kozmopolit bir şehir değildi. Haliyle imkanları da oldukça kısıtlıydı. Memur ve bürokrasi kentiydi. Oysa şimdi kent ile birlikte imkanlar, dolayısıyla ticaret ve sosyal yaşam da genişledi. Şimdilerde kent, dev plazalardan geçilmiyor.

Bu iyi mi kötü mü sizce?
İki taraflı bir durum. Önceleri, şehrimiz cılızdı. Bir başkenti andıracak duruşta değildi sanki . Sonra da beton yığınlarının arasında boğuluyorduk ki, araya serpiştirilen yeşil alanlar ve sosyal aktivite merkezleri ile Ankara şimdi çok daha güzel.

Bursa ve Ankara’yı kıyaslarsanız ne söylerdiniz?
Zor ve bir cümleye sığdırılması zor bir soru. Lakin aklıma ilk gelen; Bursa, deyince eğitimim ve Uludağ. Ankara ise geleceğimi inşa ettiğim şehir, ova. İkisinin en net kesiştiği yer ise iskender kebap ki, Ankara’da bunu aratmayan kalitede bir markamız var.

KALE KÜLLERİNDEN DOĞDU

Başkan Ahmet Soylu’ya göre bir şehre ruh kazandıran şey kentin ne kadar eski olduğunda ziyade, geçmişi günümüzde ne kadar yansıtabildiği. Örneğin Bursa’ya ya da İstanbul’a ruh kazandıran geçmişi günümüz ile sentezlemiş oluşu. Maalesef Ankara’da bu durum farklı. Bu kentte geçmiş bütünüyle silinmiş. Hamamönü, Emek, Cebeci ve Kale Mahalleleri’ndeki eski binalar yıkılıp yerine yenileri yapılmış. Bu da haliyle kenti geçmişiyle koparmış. Son zamanlarda ise bu yanlışın fark edilerek düzeltilmeye çalışıldığını düşünüyorum. Ankara Kalesi, Hamamönü ve Beypazarı bölgelerindeki restorasyonlar bunun ispatı.

Ankara Kalesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Ankara Kalesi kente geldiğimiz ilk günden beri sevdiğim bir bölge. Bunda Bursa’nı tarihi ve çok daha eski bir şehir olmasının da etkisi vardır elbette. Tarihi yapılar ve antikacılar arasında dolaşmayı çocukluğumdan beri severim. Son zamanlarda ise daha da çok sevmeye başladım. Zira tamamlanmak üzere olan restorasyon çalışmaları sayesinde Kale küllerinden doğdu. Önceleri çok da rahat dolaşamadığım Ankara Kalesi’ne şimdi ailecek ve misafirlerimiz ile huzur içinde gidebiliyorum. Tabi Murat Bey Konağı gibi yeni tesislerin açılması da bunda büyük etken.

Kale’nin en çok nesini seviyorsunuz?
Ankara Kalesi’nin geçmiş ile şimdiki zaman arasında köprü oluşunu seviyorum. İş yerimden Kale’ye en fazla yarım saatte gidiyorum. Tüm o binalar, koşuşturmaca, trafik ve insanlarla dolu ‘şimdiki zaman’dan sadece yarım saat içinde 1923’e ışınlanabiliyorum. Bu yüzden Ankara Kalesi benim için bir zaman makinesi. Yeni restore edilerek açılan Tarihi Murat Bey Konağı gibi mekanlar da benim için ayrı bir güzellik. Zira bu sayede kendimi bir anda eski Ankara’da hissedebiliyorum.

Ankara denilince aklınıza ilk gelen üç şey nedir?
Tabi ki Anıtkabir, Atakule, Ankara Keçisi, simidi ve rahatlıkla diyebilirm ki Ankara Kalesi! Murat Bey Konağı’nın Kale’ye ve kente kattıklarını düşünürsek üç az olacak saırım...

ÖRNEK SİVİL TOPLUM KURULUŞU

Soylu, 2004 yılında kurulan EMSİAD’ın enerji sektörünün önde gelen üretici firmalarının ürettiği elektrik malzemelerinin yurt içi ve yurt dışı pazarlamasını sağlayan ve teknolojik gelişmeleri yakinen takip eden firmaları bünyesinde bulundurduğunu kaydediyor.

Üyeleri arasında ticari dayanışma ile birlikte sosyal yardımlaşmayı da sağladıklarını belirten Başkan Soylu, hizmet amaçlı bir sivil toplum kuruluşu olduklarını vurgularken, EMSİAD’ın sektöre ‘enerji’ verdiğinin altını çiziyor ve ekliyor: “EMSİAD ve faaliyetlerini yakından takip edin. Emsiad , Elektrik , Enerji , Mühendislik konularında öncü bir adres olacaktır.”